To piger_udenfor_Ungdommens Røde Kors

    Landsstyrelsen

    Landsstyrelsen er Ungdommens Røde Kors' øverste myndighed mellem landsmøderne. De varetager den politiske ledelse og udvikler og udstikker kursen for organisationen. Det er landsstyrelsens ansvar, at organisationen arbejder ud fra den gældende strategi. Landsstyrelsen består af 10 frivillige medlemmer, ni menige medlemmer og én suppleant, som vælges på vores landsmøde i efteråret.

    Portræt af Jonas

    Jonas Wiederholt Larsen

    jonas.larsen@urk.dk

    Tlf: 22 75 76 35

    Landsforperson 

    Portræt af Daniel

    Daniel Falk

    daniel.falk@urk.dk

    Tlf: 29 88 42 18

    Organisatorisk næstforperson 

    Portræt Charlotte

    Charlotte Geneser

    charlotte.g@urk.dk

    Tlf: 28 40 62 32

    Politisk Næstforperson 

    Portræt af Lasse

    Lasse Gotfredsen

    lasse@urk.dk

    Tlf: 51 18 54 70

    Menigt medlem 

    Portræt af Lea

    Lea Lillebæk

    lea.lillebaek@urk.dk

    Tlf: 60 15 20 66

    Menigt medlem

    Portræt af Mathilde

    Mathilde Klinte

    mathilde@urk.dk

    Tlf: 20 11 27 92

    Menigt medlem

    Portræt af Sara

    Sara Søs Aanæs

    sara.soes@urk.dk

    Tlf: 60 52 77 38

    Menigt medlem 

    Portræt af Sarah

    Sarah Monrad

    sarah@urk.dk

    Tlf: 60 45 09 23 

    Menigt medlem 

    Emilie

    Emilie Reinhold Christoffersen

    emilie.r@urk.dk

    Tlf. 25 15 34 05

    Menigt medlem 

    logo

    Maja Pedley

    maja@urk.dk

    Tlf. 50 46 34 94 

    Suppleant til landsstyrelsen 

    Vil du vide mere om landsstyrelsens arbejde?