To piger_udenfor_Ungdommens Røde Kors

    Landsstyrelsen

    Landsstyrelsen er Ungdommens Røde Kors' øverste myndighed mellem landsmøderne. De varetager den politiske ledelse og udvikler og udstikker kursen for organisationen. Det er landsstyrelsens ansvar, at organisationen arbejder ud fra den gældende strategi. Landsstyrelsen består af 10 frivillige medlemmer, ni menige medlemmer og én suppleant, som vælges på vores landsmøde i efteråret.

    Portræt af Jonas

    Jonas Wiederholt Larsen

    jonas.larsen@urk.dk

    Tlf: 22 75 76 35

    Landsforperson 

    Portræt af Daniel

    Daniel Falk

    daniel.falk@urk.dk

    Tlf: 29 88 42 18

    Organisatorisk næstforperson 

    Portræt af Benedikte

    Benedikte Rønn Sørensen

    Benedikte.s@urk.dk

    Politisk næstforperson

    Portræt Charlotte

    Charlotte Geneser

    charlotte.g@urk.dk

    Menigt medlem

    Portræt af Sara

    Sara Søs Aanæs

    sara.soes@urk.dk

    Tlf: 60 52 77 38

    Menigt medlem 

    logo banner urk

    Lisa Ruotsalainen Lønkjær

    lisa@urk.dk

    Menigt medlem

    Portræt af Stefan

    Stefan Rundstrøm

    stefan@urk.dk

    Menigt medlem 

    Portræt af Oliver

    Oliver Bo Vanting

    oliver@urk.dk

    Menigt medlem 

    Portræt af Sille

    Sille Andrea Nørgaard

    sille@urk.dk

    Menigt medlem 

    Portræt af Matilde

    Matilde Lerche Schrøder

    Matilde.s@urk.dk

    Suppleant

    Vil du vide mere om landsstyrelsens arbejde?