To piger_udenfor_Ungdommens Røde Kors

    Landsstyrelsen

    Landsstyrelsen er Ungdommens Røde Kors' øverste myndighed mellem landsmøderne. De varetager den politiske ledelse og udvikler og udstikker kursen for organisationen. Det er landsstyrelsens ansvar, at organisationen arbejder ud fra den gældende strategi og udviklingsplan. Landsstyrelsen består af ni frivillige medlemmer, som vælges på vores landsmøde i oktober.

    Troels Boldt Rømer_Ungdommens Røde Kors

    Troels Boldt Rømer

    troels.romer@urk.dk

    Tlf: 31 47 43 45

    Landsforperson

    Amalie Georg Smistrup_Landsstyrelsen_Ungdommens Røde Kors

    Amalie Georg Smistrup

    amalie.smistrup@urk.dk

    Tlf: 42 34 08 15 

    Organisatorisk næstforperson

    Mathilde_Landstyrelsen

    Mathilde Horn Andersen

    mathilde.horn@urk.dk

    Tlf: 41 40 29 04

    Politisk næstforperson

    daniel

    Daniel Falk

    daniel.falk@urk.dk

    Tlf: 29 88 42 18

    Menigt Medlem

    logo_ungdommens røde kors

    Mette Berents Bojesen

    mette.bojesen@urk.dk

    Tlf: 42 31 26 12

    Menigt medlem

    Jonas_Landsstyrelsen_Ungdommens Røde Kors

    Jonas Wiederholt Larsen

    jonas.larsen@urk.dk

    Tlf: 22 75 76 35

    Menigt medlem

    Alexandra_Landsstyrelsen

    Alexandra Maja Romanowska

    alexandra.romanowska@urk.dk

    Tlf: 20 84 52 69

    Menigt medlem

    Kathrine_Landsstyrelsen

    Kathrine Frimann Jensen

    kathrine.frimann@urk.dk

    Tlf: 23 49 95 39

    Menigt medlem

    logo_ungdommens røde kors

    Lawand Hiwa Namo

    lawand.namo@urk.dk

    Menigt medlem

    Vil du vide mere om landsstyrelsens arbejde?