Som en del af Copenhagen Jazzfestival slog Ungdommens Røde Kors’ Café Zusammen dørene op for både brunch og musik for de mindste, da STOMP-gruppen ’Skrubberne’ kom forbi og med rytmisk musik samt veloplagt teater for en tid forvandlede caféen til pygmæernes jungleland.
Af Sara Brinck, juli 2009
København gispede i sommervarmen og asfalten var på kogepunktet, men i gården bag Ungdommens Røde Kors’ nonprofit café, Zusammen, var der anderledes svalt og skyggefuldt. Her var røde puder, borde og bænke linet op i en halvcirkel foran den interimistiske scene, hvor ’Skrubberne’ skulle spille, synge og danse sig gennem stykket ’Pygmæen Pigwi og stemmen der blev væk’. De fremmødte nød deres brunch, og caféens frivillige bragte kaffebestillinger ud til bordene, mens det sidste blev rigget til på scenen.
Fantasifuld forestilling
’Skrubberne’, der består af fem kvindelige musikere, begyndte forestillingen med en indledning til historien, hvor børnene skulle være med til en rap og bevægelser, der passede til. Både bevægelser og rap blev udført med stor entusiasme – og lidt hjælp fra forældrene. Stykket handlede om pygmæen Pigwi, der sammen med sin stamme skulle plukke bananer til den store bananfest. Pygmæerne kan ikke arbejde uden Pigwis skønne sang, og da Pigwi mister sin stemme, må hun og hendes bedste ven Wubba afsted på en farefuld færd gennem junglen for at få Pigwis stemme tilbage.
Og så gik det ellers over stok og sten, med sang og slagtøj, og børnene morede sig godt undervejs. Det var svært – også for de voksne tilskuere – ikke at blive grebet af rytmerne og humoren i stykket. Bagefter var der uddeling af plakater, og flere forældre komplimenterede musikerne for underholdningen.
Første gang på Copenhagen Jazzfestival
Det er første gang, Café Zusammen er en del af Copenhagen Jazzfestival, men ifølge formanden for Zusammen, Terkel Kunding, er dette en naturlig udvikling for caféen: ”Vi er langt fra færdigudviklet som spillested og ser hele tiden efter nye muligheder. Indtil videre har vi satset på upcoming bands, der primært har spillet rock og pop, men jazzmusikken mener vi passer helt ideelt til de lokaler og forhold for musikken, som vi kan tilbyde,” fortæller Terkel Kunding.
Der er ingen tvivl om, at alle – børn som voksne – denne lørdag formiddag på Café Zusammen fik et frikvarter fra den bagende hede – og så oven i købet med kaffe, lækker brunch og god musik.
Café Zusammen er startet af Ungdommens Røde Kors og drives af 110 frivillige. I sommerperioden er der åbent fredag til søndag. Læs mere på www.cafezusammen.dk.








