Aktiviteter for unge kvoteflygtninge

Hvorfor laver vi aktiviteter for unge kvoteflygtninge?
Danmark modtager cirka 500 kvoteflygtninge om året. I modsætning til alle andre flygtninge kommer kvoteflygtninge direkte fra en flygtningelejr i udlandet til en bestemt kommune i Danmark. Ofte kommer disse flygtninge til at stå uden sociale netværk i nærmiljøet i deres nye tilværelse. Ungdommens Røde Kors arbejder for at ændre på dette ved at hjælpe de unge nydanskere til at lære det lokale ungdomsmiljø at kende og derved sikre dem en bedre og hurtigere integration i lokalsamfundet.

Hvad er aktiviteter for unge kvoteflygtninge?
Ungdommens Røde Kors står for sociale aktiviteter for unge kvoteflygtninge i Tønder, Skive og Bornholm cirka et par gange om måneden i hver by. Aktiviteterne er forskellige fra by til by og spænder over alt fra sundheds- og idrætsaktiviteter, fællesspisning til biografture eller koncerter. På denne måde bliver de unge kvoteflygtninge præsenteret for fora og mødesteder i nærmiljøet, som giver dem mulighed for at få nye venner og kontakter. De frivillige sørger for det praktiske, såsom planlægning af arrangementer og indkøb af mad.

Vil du vide mere?
Læs mere om, hvordan du kan blive frivillig på Aktiviteter for unge kvoteflygtninge.

Hvem skal du kontakte?
National konsulent Claes Kjeldgaard på claes_@If you can read this, please upgrade to a modern browser.urk.dk eller 35 37 25 55.

Ferielejr

Ungdommens Røde Kors afholder hvert år ferielejre for mere end 1.200 børn, som ellers ikke har mulighed for at komme på ferie.

Læs mere om Ferielejr her

Connect

Connect hjælper unge etniske minoritetskvinder mellem 18 og 25 år med at skabe et netværk, når de efter endt ophold forlader kvindekrisecentre for at bosætte sig alene.

Læs mere om Connect her

Ung på Linje

Ung På Linie og UngOnLine er tilbud til unge mellem 13 og 30 år, der mangler nogen at tale med om deres problemer og oplevelser. Målet med Ung På Linje og UngOnLine er at være steder, hvor unge ved, at de altid kan få hjælp.

Læs mere om Ung På Linie her

Unge sparker gang i integrationen

Unge fra asylcentret Gribskov har gennem foråret benyttet sig af en ny mulighed for at træne i Helsinge taekwondoklub. Igennem INDSPARK, et projekt i samarbejde med Ungdommens Røde Kors, Dansk Taekwondo Forbund og Dansk Idræts-Forbund, har de to gange om ugen kunnet bryde med asylcentrets hverdag og møde danske unge med taekwondoen som fælles samlingspunkt.

Læs mere her