Ungdommens Røde Kors' madklub i URK Århus giver børn i lokalområdet mulighed for at lave aktiviteter med fokus på sundhed. Brugerne af madklubben får en forståelse for vigtigheden i at lave mad i fællesskab og lærer at lave sund og ekstremt lækker mad.
Af Casper Ulsøe, september 2009
”Så er muffins klar.” Med et rundt sølvfad i hænderne går en af brugerne rundt om bordet til hver af de 10 spisende gæster i Ungdommens Røde Kors' madklub. På sølvfadet er adskillige blåbærmuffins stablet i kegleform som var det champagneglas til et fint selskab afholdt i højere sociale kredse.
Vi befinder os såmænd også Vejlby, der er kendt som et af de finere kvarterer i Århus, men de bonede gulve er væk. Ingen strygerkvartet. Ingen balkjole eller smoking. Ingen champagneglas. Ingen østers. I stedet er der ørred på kartoffelpizzaen, hjemmelavet grøn pesto og grøn salat. Der er vand i kanden. Og så er der dobbelt så mange blåbær, som opskriften dikterer, i de blåbærmuffins, som bliver omdelt. For bær er sundt. Latter og glæde er der blandt børnene og de frivillige hjælpere i Ungdommens Røde Kors' madklub, som startede i sommeren på Vejlby Skole.
Menuplanlægning
Mens børnene og de frivillige spiser deres muffins, bliver der spurgt om hvilken mad der skal laves næste gang madklubben åbner dørene til skolekøkkenet i Vejlby. Det første forslag om kage dur ikke som hovedret, men alle er enige om kage til dessert – så længe den bliver lavet med sunde ingredienser.
De forslag som brugerne af klubben kommer med, minder meget om det teenagere er kendt for – fast food. Burger, shawarma og pizza. Forslagene kommer på bordet, og de bliver alle gennemgået med det formål at gøre retterne sundere.
”Hvem skal have en muffin mere?”, bliver der spurgt fra en af de unge som har været en flittig frivillig i madklubben. Flere af de siddende gæster tager endnu en af de sunde blåbærmuffins, som også indeholder hindbær, mandler og groft mel. Sukkerindholdet er minimalt, og det skal det også være.
”Det er vigtigt, at vi har fokus på sund mad. Og hvor nemt og lækkert det kan være at lave”, siger Louise, der tidligere har været med på én af Ungdommens Røde Kors’ ferielejre. Med hendes kandidatgrad i human ernæring virker det naturligt, at hun nu er projektansvarlig for Ungdommens Røde Kors’ sunde madklub.
Projekt madklub
Louise Andersen var med helt tilbage i februar, da man som et pilotprojekt første gang snakkede om en madklub i Århus. Siden blev hun projektansvarlig, og i august 2009 blev madklubben benyttet for første gang af de fem brugere og Ungdommens Røde Kors’ frivillige.
Læs mere om madklubberne.








